روس كاسموس تخریب مخزن پرتاب مرحله فوقانی در مدار زمین را تأیید كرد.

تخریب مخزن

واجینو : سازمان هوا فضای روسیه، تخریب مخزن پرتاب مرحله فوقانی در مدار زمین را تأیید كرد.

ایگور لیسوف متخصص در زمینه فن آوری فضایی، روز یکشنبه ۱۰ ماه می، علت احتمالی انفجار مخزن روسی Frigate-SB از ناحیه فوقانی در فضا را عنوان کرد.

این متخصص گفت: چنین پدیده ای غیر معمول نیست. معمولاً بلوک های تقویت کننده که به عنوان آخرین مرحله پرتاب راکت استفاده می شوند، پس از قطع کار، از مدار بیرون می شوند تا زیر حالت «گذرگاه» قرار گیرند.

وی گفت: این حالت زمانی انجام می شود، که همه ای قطعات سوخت اضافی تخلیه می شوند، باتری خاموش می شود. اگر به دلایلی این کار انجام شود یا به طور کامل انجام نشود، تخریب خود به خود امکان پذیر است.

این کارشناس توضیح داد، که زباله های باقی مانده پس از انفجار نمی توانند سفینه فضایی دیگری را تهدید کنند، زیرا این حالت مدار بسیار بیضوی است.

چنین دیدگاه مشابهی توسط ایوان مویزف یکی دیگر از متخصصان حوزه صنعت فضا نیز ابراز شده است.

به گفته مویزف، خراب شدن مخزن سوخت مرحله بالایی فریگیت تهدیدی واقعی برای ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) نیست.

وی افزود: این یک افزودنی کوچک به آوارهایی است که در حال پرواز است. از دیدگاه ریاضی، این خطر از یک دیدگاه عملی افزایش می یابد و نه واقعی.

در همین حال، در روس كاسموس، تخریب مخازن پرتاب مرحله فوقانی در مدار زمین را تأیید كردند.

این سازمان خاطرنشان کرد: این واحد برای پرتاب ماهواره اختر فیزیکی اسپکتروم آر، در مدار در سال ۲۰۱۱ مورد استفاده قرار گرفت.

بخوانید  گالکسی قطع پرس تی‌وی و آی‌فیلم انگلیسی را آغاز کرد

انفجار مخزن مرحله بالایی Fregat-SB روسی پیش از این در تاریخ ۱۰ ماه می توسط هجدهمین اسکادران کنترل فضایی نیروی هوایی امریکا اعلام شد. به گفته طرف امریکایی، این انفجار در تاریخ ۸ ماه می بین ساعت ۰۷:۰۲ و ۰۸:۵۱ به وقت مسکو رخ داده است. این مخزن به ۶۵ تکه تقسیم شد. مشخص شده است که این حادثه در اثر برخورد با جسم دیگری صورت نگرفته است.

مخزن تخریب شده به شماره ۳۷۷۵۶ در فهرست نظامی اشیاء فضایی ایالات متحده و شماره بین المللی ۲۰۱۱-۰۳۷B قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *