طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ

طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ

مجله خبری واجینو : محمدجواد ظریف عصر امروز در حاشیه نشست مشترک خود با نمایندگان مجلس، در گفت‌و‌گویی تلویزیونی در خصوص موارد مطرح شده در این جلسه اظهارداشت: در این جلسه که حدود سه ساعت به طول انجامید در خصوص ۱۷ بند مطرح شده از سوی نمایندگان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ

وی ادامه داد: در این جلسه درباره اقدامات وزارت امور خارحه در خصوص دیپلماسی اقتصادی بحث شد؛ تلاش کردیم نقش وزارت امور خارجه برای برقراری ارتباط با همسایگان جهت بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم را تشریح کنیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: اقدامات وزارت امور خارجه جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی و کالا‌های ایرانی، خصوصا در شرایط شیوع کرونا و بسته شدن مرز‌ها مظرح شد که احتمالا برخی از این موارد را در صحن علنی هم مطرح خواهیم شد.

ظریف با بیان اینکه نمایندگان سوالاتی هم درخصوص حقابه ایران از رود هیرمند داشتند، گفت: در این زمینه تلاش‌هایی در راستای عقد قرداد جامع با افغانستان در حال شکل گیری است و کمیساریای مشترک آبی با افغانستان را برای نمایندگان توضیح دادیم. مردم سیستان و بلوچستان حق دارند از آب رود هیرمند استفاده کنند.

وی افزود: نمایندگان درباره برجام و اطلاع مردم از جزئیات آن سوال داشتند که پاسخ دادیم؛ آنچه ما گفته بودیم رخ داد و خلاف واقع بودن ادعا‌های بعد از رد شدن درخواست اخیرشان از ۱۳ عضو شورای امنیت، به اثبات رسید. ما همیشه گفته ایم که با مردم خود هیچ امر محرمانه‌ای نداریم؛ تا امروز آنچه رخ داده را به مردم گفته‌ایم این دیگران بودند که خلاف آنچه بوده را برای اهداف انتخاباتی، به مردم‌شان گفته‌اند.

بخوانید  ویژه برنامه‌ شبکه «شما» برای شب‌های قدر

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه نمایندگان در حصوص آخرین وضعیت مناقشه قره باغ نیز سوالاتی مطرح کردند، گفت: هم اکنون آقای عراقچی در استان آذربایجان شرقی حضور دارد که پس از بازدید از مرز خداآفرین به باکو، مسکو و ایروان می‌رود. ایران طرحی برای حل دائمی مناقشه قره باغ تدوین کرده که با تصویب مقامات عالی کشور در این دو روز مطرح می‌شود و سپس آن را در مسکو و ایروان، با طرف‌های مقابل بررسی می‌کنیم.

ظریف عنوان کرد: با دیپلماسی فعالی که ایران دارد براساس احترام به تمامیت ارضی آذربایجان و حل مناقشه از طریق صلح آمیز و تغییر ناپذیری مرز‌های بین المللی یک نگرانی هم وجود دارد و آن حضور تروریست‌های تکفیری است که ما مواضع مان را درباره اینکه این برای ایران غیر قابل تحمل است را مطرح کرده ایم.

وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم مواردی که در جلسه امروز با نمایندگان مجلس مطرح شد به شفاف‌تر شدن مسائل و نیز پیشبرد کار کشور کمک کند.