آبشار آب ملخ، آبشاری ۲ طرفه

آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ

واجینو : در گوشه ای از استان اصفهان جاذبه ای طبیعی وجود دارد که نگاه های بسیاری را به سوی خود می کشاند. منظره ای خیال انگیز در این منطقه به تصویر کشیده شده است که دل هر بیننده ای را می رباید.

آب این آبشار خیال انگیز  از چشمه ای در دل کوه بیرون می آید و پس از جاری شدن بر روی طاقی سبز به رودخانه ماربر میریزد. آب جاری شده در ماربر با رود سميرم ادغام  می شود و پس از ترکیب با رودخانه اي  كه از سمت ياسوج مي آيد به رود خرسان که بزرگترین ریزآبه های کارون است، می پیوندد.

در مورد روستا نیز توضیحاتی جهت آشنایی بیشتر میدهیم. روستا آب‌ملخ مردمانی اصالتا بختیاری دارد و یکی از وجه‌ تمایز‌های آن با دیگر روستا‌هااین است که تنها سه ساعت آفتاب به آن میتابد.

آبشار آب ملخ

شگفتی ترسناک وخاصیت مهم آبشار آب ملخ

از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی اصفهان است که به دلیل قرارگیری تخته سنگی بزرگ در مسیر رودخانه به وجود آمده است. آنچه آبشار آب ملخ را به آبشاری عجیب و غریب تبدیل کرده است، ترکیبات خاص آب آن است که خاصیت آفت کشی دارد و مردم محلی از آن به عنوان آفت کشی طبیعی برای مقابله با هجوم ملخ‌ها برای مزارع خود به خصوص مزارع گندم، استفاده می‌کنند.

وبه علت سقوط سنگی در رودخانه شکل گرفته و همانند آبشار دوطرفه‌ای است که آب از سوی آن جریان دارد و به داخل رودخانه میریزد. این آبشار با گذر از روی علف‌های سبز به داخل رودخانه میریزد و در کنار زیبایی، خطرناک نیز میباشد و دلیل آن نیز پرتگاهی است که در مسیر آبشار قرار دارد. این مکان در گذشته شکارگاه پادشاهان صفوی و قاجار نیز بوده است. در بالای آبشار مسیری وجود دارد که شما را به داخل غاری هدایت میکند که مسلما برای هر بیننده‌ای زیباست.

بخوانید  ابیانه ، 1 منطقه سرخ در ایران
آبشار آب ملخ

این پدیده با سقوط سنگ در مسیر عبور رودخانه شکل گرفته و طی زمانی طولانی، مسیر آب نیز راهی را به شکل تونل ایجاد میکند. این تونل طبیعی در بخشی از آن که آبشار به صورت چشمه از بالای آن جاری میشود اوج شگفتی طبیعی خود را نشان میدهد.

آبشار آب ملخ از دو بخش تشکیل شده است. اولین قسمت آن سرچشمه آبشار است که از دل کوه بیرون می‌آید و بخش دیگر که در زیر سرچشمه آن قرار گرفته، طاقدیسی سبز رنگ است که مثل پل روی رودخانه ماربر خم شده است.

بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.

 آبشار آب ملخ مانند یک آبشار دوطرفه است که از دو سوی آن آب جریان دارد و به داخل رودخانه می ریزد.

آبشار آب ملخ

راههای دسترسی به آبشارآّب ملخ

اگر از سمت استان اصفهان راهی آب ملخ می شوید، باید از شهرهای اصفهان و سمیرم بگذرید و این شهر را به سمت یاسوج ترک کنید. در جاده سمیرم- یاسوج، بلافاصله بعد از روستای چهار راه، جاده ای خاکی می بینید که در مسیر آن دو دوراهی وجود دارد. در هر دو مورد راه سمت چپ را در پیش بگیرید و حدود ۷ کیلومتر در آن پیش بروید، تا به روستای آب ملخ برسید. روستایی در شمالی ترین قسمت خط الراس دنا و مردمی که  اصالتشان  بختیاری است. 

جاذبه های دیدنی آبشار آب ملخ

تماشای جلوه ی شگفت انگیز این آبشار و گوش فرا دادن به صدای سقوط آب یکی از لذت های این سفر محسوب می شود.

با رفتن به بالای آبشار و طاق آبشار بر روی رودخانه قرار می گیرید. این پل راه به داخل غاری دارد که سرچشمه ی آبشار است و بسیاری را برای تماشا به درون خود می کشاند.

بخوانید  بازار تبریز

عکاسی از چنین منظره ای یکی از تجربیات لذت بخش شما در این سفر را می سازد پس دوربین خود را برای ثبت تصاویر آماده کنید.

آبشار آب ملخ

برخی با لوازم ماهیگیری به کنار رودخانه می آیند و در کنار لذت بردن از تماشای طبیعت ماهی هم صید می کنند.

با بردن وسایل لازم برای پیک نیک می توانید روز خوشی را در کنار دوستان یا خانواده تان در کنار آبشار داشته باشید.

کوهنوردان و طبيعت گردان نیز راهی این منطقه می شوند و با یک برنامه ريزي سه روزه ابتدا از دره  اتابکي  خود را به قلل قدويس می رسانند و پس از صعود در راه برگشت از کنار رودخانه و جنگل به سوی آبشار ادامه ی مسیر می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *