۱ – پارك ملی «تندوره » بهشت پلنگ ایرانی

پارک ملی تندوره

واجینو : اکثر ایرانی ها خراسان رضوی را به حرم امام رضا می شناسند و از آن به عنوان مکانی مذهبی یاد می کنند، اما در این استان تفریحات جالبی هم وجود دارد که می توانید اوقات خوشی را در آن ها سپری کنید. یکی از مکان های تفریحی موجود در این استان که اهمیت زیادی دارد “پارک ملی تندوره” می باشد. این پارک یکی از بکرترین طبیعت های ایران را دارد و فضایی چشم نواز را نمودار ساخته که آن را مدیون صعب العبور بودنش می باشد.

پارک ملی تندوره 

از وسیع‌ترین و غنی‌ترین مناطق مهم حفاظت‌شده در کشور عزیزمان ایران زیبا است. شاید جالب باشد بدانید که برای دیدار پلنگ ایرانی فقط و فقط کافی است به سمت این پارک ملی ارزشمند سفر کنید. چون این منطقۀ ارزشمند خانه و کاشانۀ پلنگ ایرانی به شمار می‌رود. البته، علاوه بر این گونۀ نادر ایرانی که اتفاقاً زندگی‌اش در معرض خطر قرار دارد، چندین و چند گونۀ جانوری قابل توجه و کمیاب دیگر نیز در این پارک ملی و وسیع سکونت دارند. این نکته نیز شایان ذکر است که پوشش گیاهی در این منطقه نیز بسیار غنی است و ارزنده‌ترین گیاهان دارویی از همین پارک ملی و طبیعی جمع‌آوری می‌شوند.

پارک ملی تندوره

 موقعیت پارک ملی تندوره

بر اساس تقسیم ‌بندی مجموعه تندوره در شهرستان درگز و در حوزه آبریز هریرود و كشف ‌رود و زیرحوزه رودخانه درونگر قرار گرفته ‌است. پارك ملی تندوره كه زمانی تفرجگاه و محل تفریح مردم درگز و قوچان بود از زیباترین و عمیق ‌ترین دره‌های ژرف و پر شیب و تپه ماهورها بهره ‌مند و از بهترین زیستگاههای جانوران وحشی به ویژه قوچ و میش اوریال است. چنانچه صبح زود یا غروب در این منطقه باشید گله ‌های كل و بز در حال چرا را می ببینید.

بخوانید  آبشار آب ملخ، آبشاری 2 طرفه

مرتفع ترین قسمت پارک قله قنبر علی است که حدودا ۲۶۰۰ متر ارتفاع دارد. پست ترین نقطه پارک ملی تندوره نیز دره چهلمیر است که ارتفاع آن از دریا حدودا ۹۰۰ متر است.

پوشش جانوری

تندوره محل زندگي سه نژاد از قوچ و ميش هاي اوريال مي باشد. این منطقه بهترین زیستگاه پلنگ در ایران است. از ۷ گونه گربه ‌سان ایران ۵ گونه یعنی پلنگ ایرانی، گربه جنگلی، گربه دشتی، گربه پالاس و سیاهگوش اورآسیا در این منطقه زندگی می ‌کنند. همچنین پارک ملی تندوره از نظر تنوع گونه‌ های پرندگان بسیار غنی است. خزندگان این پارک نیز شامل نه گونه مار غیر سمی، چهار گونه مار نیمه سمی، پنج گونه مار سمی، شش گونه سوسمار و لاک ‌پشت می باشند.

پارک ملی تندوره
پستانداران:

پلنگ، قوچ و میش اوریال (بالغ بر ۴۰۰۰ راس)، کل و بز، گرگ، گراز، کفتار، رودک، شغال، تشی، خرگوش، گربه پالاس، گربه جنگلی، روباه است.

پارک ملی تندوره
پرندگان:

عقاب طلایی، جغد، کبک، قمری، تیهو، باقرقره، دلیجه، کبک، تیهو، قرقاول، بلدرچین، کبوتر چاهی، قمری، چکاوک شاخ دار، چکاوک آسمانی، دم جنبانک ابلق، قرقی، سسک، سار، زاغی، توکای سیاه، انواع جغد، سهره سینه سرخ،  کوکر، زرده پر، لیل، چکاوک، کورکور، دلیجه، سارگپه، کرکس، هما، عقاب

پارک ملی تندوره
خزندگان:

مار کبری، مار جعفری و افعی شاخدار، کفچه مار (مار کبری)، دال، قرقاول بال‌ سفید و هما از گونه ‌های در خطر انقراض تندوره هستند. در سال ۱۳۷۰ در این منطقه ۱۳۴ مورد مشاهده پلنگ گزارش شده و در سال ۱۳۸۷ جمعیت پلنگ در این منطقه ۶۰ قلاده برآورد شده است

منابع آبی:

مجموعه تندوره از نظر منابع آبی فاقد رودخانه ‌های مهم است و قسمت اعظم منابع آب این منطقه را چشمه‌ ها تشکیل می ‌دهند.

بخوانید  جنگل ابر، 1 جنگل سبز و سفید
پارک ملی تندوره

با توجه به وجود تعداد زیادی چشمه، به دلیل آبدهی کم آنها مشکلاتی از نظر تامین آب وحوش در منطقه وجود دارد. چشمه های چهلمیر، بید، رجبه، ادانه، قره نهه، مدخان، باش تپه، ایدلق، قره لوکه، کلاشک، توغی، تندوره، چرلاق و رف سو از مهمترین چشمه های منطقه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *