عقل نویسنده، در قلم اوست

عقل نویسنده، در قلم اوست

واجینو : بخشی از سخنان جعفر حاجی کریم نظری به مناسبت “روز قلم” در جمع نویسندگان شهرستان شهریار و در فرهنگسرای استاد شهریار با بیان عقل نویسنده، در قلم اوست می فرماید :

در کره ای به نام زمین زندگی می کنیم، زمینی پر از مشکلات، جنگ، قدرت طلبی، تزویر و اکنون حضور ویروس کرونا به هنگامی که همه را معطل خود نموده و خسارات فراوانی آفریده است. باید به آینده فکر کرد و مسیری که “قلم” طی می کند، بسیار مهم می باشد.

روز قلم

 در صحنه تاریخ ایران “روز قلم” در سیزدهم تیر ماه ثبت شده و ابوریحان بیرونی در کتاب آثار الباقیه خود آورده است که در ایران باستان و سیزدهمین روز تیر ماه (عطارد) در ادب پارسی، روز قلم ، کاتب و نویسنده آمده است و به این خاطر از قدیم ایرانیان این روز را پاس می دارند و نیز گفته اند: هوشنگ پادشاه ایرانی در این روز نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت و نیز به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی روز چهاردهم تیر ماه، به عنوان “روز قلم” در تقویم رسمی به ثبت رسید.

با این اوصاف، این روز به وجود آمد تا شاهد بزرگی و قوت قلم باشیم، این “قلم” توانایی دارد تا انسان و جامعه انسانی را به بالاترین و یا پست ترین بکشاند.

جعفر حاجی کریم نظری

این “قلم” برای ما مسلمانان مهم ترین است چون خداوند در قرآن می فرماید: “الذی علم بالقم” آن که با قلم آموخت و در جای دیگر از کتاب آسمانی نیز باری تعالی فرمود: ن والقم و ما یستطرون” سوگند به قلم و آن چه می نویسد.

بخوانید  چالش خاطره بازی با تئاتر

قلم نویسنده

پس کسانی که “قلم” به دست گرفته اند باید آن چه می نویسند مرضی خداوند دانا و توانا باشد. برای این که او این گونه برای ” قلم” گفته و بالاتر از آن قسم یاد کرده است.

لذا “قلم نویسنده” از عظیم ترین نعمت های الهی می باشد.

– «یستطرون» از مصدر «سطر» به معنی صفی از « کلمات نوشته شده» است.

مثال : درختان کاشته شده پشت سر هم و در یک صف و مردمی که به ترتیب ایستاده در صف هستند هم به این معناست ( البته هر روز از درختان کسر و بر مردم در صف زیادتر می شود)

عقل نویسنده، در قلم اوست

امام علی (علیه السلام) فرمودند: عقل نویسنده، در قلم اوست.

قبلا گفتیم، عقل از عقال (طنابی که بر زانوان شتر نا آرام می بندند تا کنترل و هدایت گردد) آمده است و معنی فهمیدن و تدبیر کردن نیز هست.

– بر اساس حکمت متعالیه قلم و اقلام را حقایق “عالم عقل” دانسته اند که در جهان هستی، نسبت به مسایل پایین تر از خود جنبه فاعلی دارد و واسطه فیض شمرده می شود و این عالم یعنی پس عقل و عاقل بالاتر از همه موجودات و مابقی مادون هستند.

عقل نویسنده، در قلم اوست

– عقل قوه ای است برای درک، تدبیر، خرد و دانشی که واقعیت ها و حقیقت ها توسط آن تحلیل می شود و این ها همه شاخصه ها ی یک “نویسنده قلم به دست”می باشد.

حال نویسندگان در محضر خداوند متعال بدانند که با قلم خود چه می نویسند و بعد از نوشتن چه می شود؟

بخوانید  دیدار مدیر مسوول انتشارات نظری و دبیر کل حزب همدلی مردم تحول خواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *