کویر حلوان، آرامشی از جنس شن

کویر حلوان

کویر حلوان

واجینو : کویر حلوان از جاذبه های طبس، نامش را از روستای حلوان گرفته است؛ روستایی با خانه های گلی و نخل های بلند. خرمای حلوان، مثل ریگزارش، حرف ندارد.ریگزار حلوان در حاشیه روستای حلوان و در شمال شهرستان طبس استان خراسان جنوبی قرار دارد و در واقع گوشه ای از کویر مرکزی ایران است.

کویر حلوان

ریگزار حلوان

ریگزار حلوان نیز از جمله کویرهایی ست که در سال های گذشته به صف مقاصد جذاب کویرنوردی ایران پیوسته است. در کویر حلوان می توانید روی تفریحاتی مانند قدم زدن روی رمل های شنی، شتر سواری در کویر، موتور چهارچرخ،شب نشینی و کمپینگ زیر آسمان حساب باز کنید و اگر علاقه ای به چادرنشینی در طبیعت ندارید از خدمات و امکانات اقامتگاه هایی که در اطراف کویر وجود دارد استفاده کنید.

کویر حلوان

روستای حلوان

روستای حلوان که یکی از زیباترین روستاهای طبس است به واسطه نخلستان های خرما و معماری کویری اش از محبوبیت خاصی در بین گردشگران برخوردار است. جالب است بدانید قلعه حلوان که روستای قدیمی را بصورت کامل در خود جای داده، یکی از بزرگترین و باشکوه ترین قلاع کل منطقه طبس است. حلوان در ایام قدیم ۱۳ برج نگهبانی داشته که هم اکنون ۵ برج آن سالم است.

همچنین حلوان مسیر مهم کاروان گذری بوده است و کاروان ها در مسیر بین حلوان در شرق و عروسان و عباس آباد و خور در غرب کویر، راه می پیموده اند. اما آنچه حلوان را از سایر روستاهای اطراف طبس متفاوت ساخته وجود کویر حلوان است که یکی از بکرترین کویرهای ایران است. باتلاق های نمکی و رسی، دریاچه نمک خور و وجود گذرگاه های کم نظیری که از تلاقی کوه و ریگ دره ها در جنوب شرقی کویر پدید آمده است زیبایی های را در حلوان به تصویر کشیده است که شاید در نوع خود در کشور کم نظیر باشد.

بخوانید  جنگل ابر، 1 جنگل سبز و سفید

همچنین بدلیل وجود معادن فراوان در این ارتفاعات جاده های خاکی مناسبی وجود دارند که دسترسی و بازدید از این منطقه را نسبت به سایر کویرها آسان تر نموده است. پیشنهاد می کنیم برای رفتن به کویر حلوان حتما از راهنمای محلی استفاده نمایید

کویر حلوان

تنوع بالای گیاهی و جانوری

پوشش گیاهی منطقه بسیار غنی شامل گیاهان نواحی استپی و ماسه ای همچون قیچ، درمنه، تاغ، دم گاوی، بادام کوهی، اسکنبیل که به سمت شرق از تعداد آن‌ها کاسته می‌شود و در نواحی غربی حاشیه کویر مرکزی گیاهان نمک پسند شامل شور بیابانی، گز و اشنان، جای می‌گیرند.

کویر حلوان

به دلیل وجود پوشش گیاهی غنی منطقه و وجود منابع آب، پوشش جانوری ریگزار حلوان هم غنی است. در کویر حلوان انواع مار و عقرب، شاهین، هوبره، کبک، چکاوک بیابانی و کاکلی، مگس گیر، زنبور خور، سارگپه بیابانی، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی، پا مسواکی، موش صحرایی و انواع آگاما و جکو زیست می‌کنند و همین تنوع بالای گیاهی و جانوری، از حلوان طبیعتی دیدنی ساخته است.

پا مسواکی ، کویر حلوان

بهترین زمان دیدن کویر حلوان

بهترین زمان سفر به کویر حلوان، فصل‌های پاییز و زمستان است. اگر قصد دارید بارش‌های شهابی را مشاهده کنید، حتما قبل از رفتن سری به سایت‌های نجومی بزنید. کویر حلوان در فصل‌های تابستان و از اواسط بهار، غیرقابل تحمل می‌شود.

آسان ترین وکوتاه ترین مسیر کویر حلوان

از چند مسیر می‌توان به حلوان رفت؛ جاده ارتباطی خور به طبس بعد از پایان چاله کویر و دریاچه نمک خور از جنوب این منطقه عبور می‌کند.همچنین از طریق همین محور پیش از سه راهی جعفرآباد چند آلونک سنگی قرار دارد که در صورت ورود به جاده خاکی آن، وارد شیار بین کوه و ریگ می‌گردد.پس از سه راهی جعفرآباد به سمت طبس، جاده فرعی به سمت روستای حلوان و سپس جاده فرعی دیگری به سمت روستای خیرآباد به این ریگزار منتهی می‌گردد.

بخوانید  کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها
کویر حلوان

میزبانی از گردشگران

اطلاعات اقامتگاه

حلوان روستایی دیدنی در نزدیکی طبس است که به واسط کویر بکرش از شهرت خاصی برخوردار است. در دل این روستای کویری یک اقامتگاه بوم گردی سنتی قرار دارد که جذابیت حلوان را دو چندان نموده است. حیاطی بزرگ با باغچه ای سرسبز در وسط اقامتگاه وجود دارد که فضایی دلپذیر در دل کویر برای گردشگران و مهمانان به وجود آورده بطوریکه کمتر گردشگری است که از حلوان گذر کند و شب را در آنجا اقامت نکند.

امکانات و خدمات ارائه شده

وجود امکانات مدرن از جمله راهنمای تور های گردشگری و گشت های محلی، ارائه انواع غذاهای محلی و سنتی در صورت هماهنگی قبلی، سرویس کف خواب در تمامی اتاق ها، سیستم های گرمایشی و سرمایشی مانند کولر گازی و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی به صورت مشترک در ممحوطه اقامتگاه از جمله خدمات قابل ارائه برای رفاه و آسایش بیشتر گردشگران این اقامتگاه سنتی می باشد.

کویر حلوان

اگر تصمیم به ماندن در شب در کویر حلوان داشتید پیشنهاد ما برای شما اقامت در اقامتگاه سنتی ستاره کویر حلوان است. مکانی که مانند خانه های قدیمی حوضی در وسط دارد و اتاق ها در اطراف آن با پنجره های مشبک و چوبی رو به حیاط باز می شوند. گلدان های رز و شمعدانی سرسبز اطراف حوض، در کنار باغچه های آن در حیاط فضا را برای استراحت و دورهمی های شبانه گردشگران مهیا کرده است.

جاذبه های گردشگری منطقه

جالب است بدانید قلعه حلوان که روستای قدیمی را بصورت کامل در خود جای داده، یکی از بزرگ ترین و زیبا ترین قلعه ها در کل منطقه طبس است. حلوان در گذشته ۱۳ برج نگهبانی داشته که هم اکنون ۵ برج آن سالم است. همچنین حلوان مسیر مهم کاروان گذری بوده است.

بخوانید  1 - پارك ملی «تندوره » بهشت پلنگ ایرانی
قلعه کویر حلوان

آنچه حلوان را از سایر روستا های اطراف شهر طبس متفاوت ساخته است وجود کویر حلوان است که یکی از بکرترین کویرهای ایران است. باتلاق های نمکی و رسی، دریاچه نمک خور و وجود گذرگاه های کم نظیری که از تلاقی کوه و ریگ دره ها در جنوب شرقی کویر از جمله جاذبه های زیبا و دیدنی حلوان است که شاید در نوع خود در کشور بی نظیر باشد و شما می توانید با طی کردن مسافتی کوتاه به این منطقه سفر کنید.

شاید خوشتان بیایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *