جنگل ابر، ۱ جنگل سبز و سفید

جنگل ابر

درباره بهشت پنهان سمنان چه میدانید

واجینو : می خواهیم به جایی در استان تاریخی و باستانی سمنان که به جنگل ابر شاهرود معروف است و همچون مازیچال و فیلبند، فرصت گردشگری در میان ابر ها را به گردشگران رمانتیک و عاشقان طبیعت گردی می دهد برویم.

 یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین جنگل های دنیاست که در ۴۵ ‪ کیلومتری شمال شرقی شاهرود در مسیر جاده آزادشهر و پس از عبور از میان باغات باصفای بسطام بر ورای رشته کوه های دوردست و در امتداد قله ۴۰۰۰ متری شاهوار قرار دارد این جنگل در مجاورت روستای ابر واقع شده و ازآنجا که در اغلب مواقع فضای این جنگل را پوششی از اقیانوسی از ابر فرا گرفته به این نام مشهور است

و به باور بسیاری از گردشگران زیباترین چشم انداز طبیعت ایران و جهان محسوب می شود و ارزش آن به عنوان بخشی از میراث طبیعی ایران ‌زمین ، هرگز کمتر از تخت‌جمشید و نقش جهان نیست .

جنگل ابر

چگونه به جنگل ابر برویم

آدرس دقیق جنگل ابر :  استان سمنان، شهرستان شاهرود، ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود، روستای ابر، جنگل ابر

از تهران تا شاهرود ۴۰۴ کیلومتر است. از اتوبان افسریه حرکت میکنید و از ایوانکی، گرمسار، سمنان و دامغان می‌گذرید و به شاهرود می‌رسید. اگر ماشین ندارید در میدان امام شاهرود میتوانید تاکسی های روستای ابر را سوار شوید.

اگر مبداء تان شهر دیگری هم هست خودتان را باید به شاهرود یا بسطام برسانید. از شاهرود به سمت آزاد شهر برانید. بعد از ۱۸ کیلومتر به روستای نو خرقان می‌رسید. بعد از این روستا در ابتدای روستای ابر قرار دارید.

بخوانید  ییلاق ارتکند ، 1 بهشت گمشده

مسافت از تهران تا شاهرود ۴۰۰ کیلومتر

مسافت از مشهد تا شاهرود ۵۰۰ کیلومتر

مسافت از شاهرود تا روستاي ابر ۴۰ کیلومتر آسفالت مسافت از روستاي ابر تا جنگل ابر ۸ كيلومتر (جاده خاکی خوب – پراید هم می تواند تا جنگل برود)

جنگل ابر

وسعت جنگل ابر

جنگل ابر به وسعت ۳۵ هزار هکتار است که ادامه جنگل های سرسبز شمال کشور به شمار میرود و برای اقیانوس ابری که فضای آنرا در بر می گیرد بسیار معروف شده است. جنگل ابر شاهرود در مجاورت دو ناحیه ی کم فشار (دشت گرگان) و پر فشار (منطقه ی ابر) قرار گرفته است، همین امر باعث شده در موقع انرژی گرفتن زمین، ابرها به آسانی جا به جا شوند.

به علت اهمیت بالای طبیعی جنگل ابر، در سال ۱۳۸۹ به وسیله سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بعنوان صد و چهاردهمین اثر طبیعی، در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد و در سال ۱۳۹۳ هم در فهرست منطقه های چهارگانه حفاظت از محیط­ زیست، بعنوان منطقه­ حفاظت شده قرار گرفت.

گونه‌های جانوری 

گونه‌های جانوری اینجا هم کم نیست. حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول.

جنگل ابر

گونه های گیاهی جنگل ابر

در ماه های فرودین و اردیبهشت و در قسمت هایی که هنوز وارد جنگل نشده اید و در دشت های آن، گل های بابونه وحشی روییده است.

وجود ۸۰ گونه گیاه مختلف به همراه گونه‌های گیاهی بسیار نادری مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و … در جنگل ابر وجود دارند.

بخوانید  ارگ راین ، یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی جهان
جنگل ابر

همچنین در یک فضای ۱۰۰ متری در این جنگل، ۴۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده. برای مثال از چهار تا پنج گرم عصاره سرخدار، ماده ضد سرطان رحم و تخمدان استخراج می‌شود.

جنگل ابر شاهرود به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد:

دلیل اول

اینکه قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است.

جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصربه ‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند که همچون نوار سبزی بر شیب‌های شمالی رشته کوه های البرز امتداد یافته و سواحل جنوبی دریای مازندران(کاسپین) را می‌پوشانند. جنگل‌های هیرکانی پس از میلیون‌ها سال و عبور از دوران یخبندان همچنان گونه‌های خود را حفظ کرده و امروزه درختان سوزنی، پهن‌برگ و حتی درختچه‌های نیمه استوایی را در کنار یکدیگر رشد و نمو می‌بخشند، که از این لحاظ در دنیا کم ‌نظیر است

جنگل ابر

دلیل دوم

مربوط به اکوتن این ناحیه می شود؛ یعنی مرز میان بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیایانی و جنگلی. به طوری که می توان در جنگل های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد. این امر بر تنوع گونه های جانوری نیز تاثیر گذار بوده است.

دلیل سوم

 آنکه به خاطر جغرافیای خاص منطقه که دو نقطه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است، شاهد تشکیل دریایی از ابر در این منطقه هستیم. همچنین باید گفت جنگل ابر در محل تلاقی سه‌ جریان اقلیمی اصلی غرب و جنوب آسیا؛ یعنی پرفشارهای سیبری «جریان خشک و سرد»؛ پرفشار حاره «جریان گرم و بیابان‌زا»؛ و زبانه‌های اطلس و مدیترانه «جریان معتدل و مرطوب» است؛ ترکیب این اقلیم های متفاوت و متضاد در یک منطقه ی کوچک جغرافیایی، در جهان کم‌نظیر است.

بخوانید  کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها

این ترکیب در میلیون‌‌ها سال، ذره ‌ذره و به ‌زحمت توانسته زیست‌بومی بیافریند که غنای آن موجب شود در شمار ذخایر زیستی کره زمین قرار گیرد و بتواند همچون موزه ی زنده ای مورد استفاده قرار گیرد.    

جنگل ابر

ضروری‌ترین لوازم سفرهای طبیعت‌گردی

اما اگر قصد دارید با خودرو شخصی به ابر سفر کنید باید برنامه دقیقی داشته باشید و در صورتی که آشنایی چندانی به این جنگل ندارید، حتما با راهنمایان محلی و افرادی که آشنایی دارند، همراه شوید زیرا ابرها ناگهان ظاهر می‌شوند و دید را کم می‌کنند؛ اگر در این لحظه در کنار آبشار یا پرتگاهی قدم بردارید، احتمال خطر بالا می‌رود.

مراقب باشید! در این جنگل حیوانات وحشی مانند گراز و خرس هم زندگی می‌کنند پس شب‌ها حتما آتش روشن کنید و در زمان ترک آن مکان، به طور کامل آتش را خاموش کنید.

استفاده از امکانات مناسب جهت‌یابی مانند نقشه با اندازه مناسب، قطب نما و مخصوصا دستگاه جی.پی.اس مانع از سردرگمی شما در میان جنگل شده و کمکی بزرگ برای جنگل نوردی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *