کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها : واجینو

واجینو : در کویر مرنجاب می توانید به تماشای طلوع وغروب در  افق بی انتها نشست و تجربه شب نشینی در کنار آتش، دور هم بودن در زیر آسمان پر ستاره، قدم زدن بر روی رمل ها و شن های گرم ونرم، پیاده روی بر روی دریاچه ی نمک به زیبایی های مرنجاب می افزاید.

ارتفاع مسیرکویرمرنجاب ازسطح آب های آزاد درحدود۸۵۰ متر است، در مسیر جاده ی ابریشم قرار دارد و پتانسیل های گردشگری همچون: کاروانسرا، دریاچه ی نمک، چاه دستکن(آبشخور)، تپه های شنی و جزیره ی سرگردان را در خود جای داده است، که سبب شده که مرنجاب جزء نقاط دیدنی ایران محسوب شود.

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

موقعیت جغرافیایی کویر مرنجاب

کویرمرنجاب یکی از پر طرفدار ترین و بهترین جاذبه های گردشگری ایران است،این کویر زیبا در شهرستان آران وبیدگل در استان اصفهان است، از شمال به دریاچه ی نمک ، از غرب به کویر مسیله و حوض سلطان وحوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی خبر و از جنوب به شهرستان آران وبیدگل وصل می شود.

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

تاریچه نام گذاری

برای وجه تسمیه این کویر داستان های خاصی گفته شده است از نام گذاری آن توسط شاه عباس صفوی تا کلمه “مرد رنج آب” که نشان دهنده سختی کندن چاه در این کویر است. که به گذشت سالیان به شکل امروزیش درآمده. در هر صورت بازار گردشگری مرنجاب این روزها گرم است. به حدی که برخی در مورد تعداد زیاد آفرود کاران در این منطقه و از بین بردن رمل ها و ساختار منطقه هشدارهایی زیادی داده اند.

بخوانید  آبشار آب ملخ، آبشاری 2 طرفه
کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

جاذبه های دیدنی وصف ناپذیز مرنجاب

تپه های شنی:

این تپه ها ازاصلی ترین جاذبه های کویرهستند، تپه های شنی بلند و درختان تاق در پایین این تپه ها قرار دارند که جلوه ی زیبایی را پدید آورده است، طلوع خورشید از فراز رمل ها بسیار لذت بخش است، تا زمانی که بر روی این تپه ها گام برنداشته اید زیبایی این تپه ها را نمی توانید درک کنید.

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

قلعه و جزیره های سرگردان

 در کنار تپه های شنی در مرنجاب، وجود قلعه و جزیره ی سرگردان انگیزه ی بیشتری را برای آمدن گردشگران به این منطقه می دهد. تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه ی نمک و گستره ی کویر به سوی پایتخت هجوم نیاورده بودند، اما زمانی که ازبک ها وافغان ها به نقاط مرزی اصفهان رسیدند شاه صفوی جای یک قلعه ی نظامی را حس کرد و یک قلعه (کاروانسرا) درآنجا بنا نهاد، بالای این کاروانسرا به شکل سنگرهای دیده بانی درست شده است که همیشه سربازان در بالای قلعه حضور داشتند

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

تا امنیت عبور کالا از جاده ی ابریشم را تأمین کنند، همچنین این قلعه مربع شکل ساخته شده و ۶ برج در دیوارهای آن تعبیه شده است، بیرون قلعه برکه ای وجود دارد که آب آن از دو چشمه ی آب شور و آب شیرین تأمین می شود، این دو چشمه با هم به سطح زمین می آیند، وجود یک چشمه ی شیرین در کویر نمک تعجب بسیاری از زمین شناسان را برانگیخته است.

در شمال حوضچه ۲ تنور قدیمی برای پخت نان است. محوطه ی آبگیر برای برپایی چادر، آجر فرش شده است.

بخوانید  جادویی ترین مکان در کانادا
کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

زیستگاه بوم کویرمرنجاب

پوشش جانوری

پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است. از جمله حیوانات موجود می‌توان به گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین اشاره کرد.

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

در سال اخیر یک جفت پلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده‌است. به گفته ساکنان محلی هم اکنون ۲۱ قلاده پلنگ در این منطقه وجود دارد.

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

پوشش گیاهی

ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آبهای آزاد در حدود ۸۵۰ متر می‌باشد. قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگزار است. کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است. عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته‌های قیچ است.

کویر مرنجاب جاذبه ای بی انتها - واجینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *